Готуємося до школи разом

 

ВЧИМОСЬ ЧИТАТИ РАЗОМ

    Спробуємо зробити певні висновки. Важливо не лише навчати читати, а й розвивати мовлення, здатність розрізняти звуки; не тільки навчати писати, а й сприяти розвитку тонко координованих рухів руки і пальців; розвивати здібності дитини слухати, розуміти зміст прочитаного, вміння переказувати. Важливий не обсяг знань дитини, а якість її мислення.

Усі знають, як важко навчитися читати. Потрібно вчити літери, навчитися разом вимовляти склади, потім – слова, а згодом читати речення, тексти. До того ж прочитане треба зрозуміти, запам’ятати, зуміти відтворити.

Дитині все це дається дуже складно. Тим паче, що шестирічки приходять до школи з мінімальним багажем знань, загально-навчальних умінь і навичок. Про читання не може бути й мови: у кращому разі діти знають половину алфавіту.

Як допомогти дітям? Адже читання – основа всього подальшого навчання. Безперечний факт, що діти мають бажання вчитися, але зацікавлення поступово згасає, якщо зникає елемент новизни, якщо дітям не цікаво. А оскільки сам процес оволодіння навичками читання не з легких, то в дитини взагалі можуть “руки опуститися”.

Отже, допомогти дитині вивчити звуки і літери повинні батьки. Вчіть зі своїми чадами спочатку всі голосні звуки і літери, якими їх позначають; потім приголосні. Це дає позитивний результат.

Проте тут виникає нова проблема – дітям важко утворювати склади, слова. Щоб полегшити цей процес, зробити його цікавим, раджу батькам бавитися з дітьми в ігри. Ось наприклад: “Мама – літера велика – малу доню загубила”, “Стань звуком, відгукнись”. Багато часу проводьте з дітьми на свіжому повітрі, вчіть їх читати в русі й не забувайте про дитячі ігри. Під час прогулянок малюки мають змогу милуватися природою, помічати зміни, відчувати органічну єдність із навколишнім, словесно оцінювати об’єкти. А по-друге, діти не стомлюються, не сприймають процес навчання як щось важке, нецікаве, примусове.

ДО ЗНАНЬ БАВЛЯЧИСЬ

    Спілкування та навчання дітей через гру розвиває мислення, вміння будувати запитання та давати на них відповіді, збагачує словниковий запас.

У дошкільній педагогіці визнано, що гра до семи років є провідною в діяльності дитини: вона забезпечує суттєві новоутворення у фізичному, психічному й особистісному розвитку.

У школі шестирічна дитина – молодший школяр, і, як відомо, основою її діяльності стає навчання. Саме тепер, на порозі дошкільного віку, місце гри ще доволі стійке: об’єктивно – це основа для оволодіння навчальною діяльністю та соціальною роллю учня, суб’єктивно – вона приносить дитині радість, сприяє психологічному комфорту. Рекомендуємо в цей період батькам використовувати різноманітний практичний матеріал: вірші, скоромовки, загадки, які сприяють формуванню навичок свідомо добирати слова, чітко і правильно вимовляти, крім того, збагачують словниковий запас. Виконання вправ розвиває пам’ять, мислення, допитливість заохочуватиме до пізнавальної діяльності.

Використовуйте “Веселу абетку” – короткі образні вірші, які допомагають дітям швидше запам’ятати літери та відрізняти їх за зовнішніми знаками. “Літери-чарівниці” допоможуть з’ясувати, що заміна однієї або кількох букв змінює значення слова (рак – рік). Це завдання цікаве тому, що має емоційне забарвлення. Не забувайте про скоромовки, їх рекомендую як вправи для розвитку мовного апарату, вироблення дикції; для оволодіння мовою – точною, правильною, образною.

Крок за кроком, проявляючи велике терпіння, йдіть разом зі своєю дитиною далі й далі стежиною знань, і з кожним наступним кроком відчуватимете міцніше підґрунтя. Допомагайте – це основне! І вогник пізнання нового, вогник цікавості, радості й щастя світитиме в дитячих очах…

 

 

   ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБНО НАВЧАТИ ВАШУ ДИТИНУ ГРАМОТІ?

 А для того, щоб дитина вміла використовувати свій слух, зір, вміння аналізувати, мала загальні орієнтировки у звуковій системі слів. Тому пропонуємо батькам, як можна більше знаходити часу, щоб пограти зі своїми дітьми у дуже прості ігри.

Запропонуйте вашій дитині завдання на виділення першого і останнього звука у слові. Наприклад, у власних іменах, назвах іграшок, предметів довкілля. Разом визначити послідовно всі звуки у слові, шукати заданий  звук у словах-назвах предметів, картинок, дій. Цікаво позмагатися на більшу кількість слів із заданим звуком.  Вправляти дитину у розпізнаванні голосного та приголосного звуків у словах.

Наприклад, у грі «Знайди картинки-слова», які починаються на заданий голосний чи приголосний звук». Вам необхідно на столі розкласти картинки, дитина вибирає картинки-слова, які починаються на заданий звук.

У грі «Поділи  слова на склади» дитина рахує кількість складів у слові. Наприклад, слово БІЛ-КА має 2 склади, МА-ШИ-НА –має 3 склади.

Закріпляти вміння виконувати на слух звуковий аналіз слів, будувати звукові схеми невеличких слів за допомогою фішок. Наприклад, слово-картинка  К І Т = .

У грі «Склади слово із  заданим складом». Ви називаєте склад МА – дитина повинна придумати слова: мама, марка, машина, мак, макет… Щоб навчити дитину письму треба звернути увагу на те, як ваша дитина сидить за столом (рівно, не нахилятися близько до зашита, світло повинно світити з лівої сторони). Олівець тримати міцно, у правій або лівій руці, лікоть повинен лежати на столі. Запропонуйте дитині нескладні вправи по друкуванню літер або цифр, обведення по контуру, дописувати недостаючи елементи, графічні диктанти. Письмом дитина хай займається по 10 хвилин. Як що дитина стомилася, хай трішечки відпочине або пограється. А потім можна у ігровій формі запропонувати закінчити незакінчену вправу.